Yaya Kombucha Yuzu (12 x 0,33 l) Single-Use Cans
€28.68*
Buy Yaya Kombucha Yuzu online at Dosenmatrosen.de
If you thought you’d tried everything, Yaya Kombucha Yuzu brings a new citrus experience to the bottle. The rare Japanese yuzu is round like a mandarin, yellow like a lemon and extremely aromatic. It adds a fresh, slightly tart citrus note to the kombucha, making it a drink that feels lively, delicately fizzy and truly refreshing.
The kombucha is certified organic, alcohol-free, low in calories and contains absolutely no artificial additives. This makes Yaya Kombucha Yuzu the perfect craft soda alternative to traditional soft drinks. Served cold, it is the ideal thirst-quencher for anyone who fancies something special in their glass and is looking for a natural drink with character.
Natürlich fermentiertes, kohlensäurehaltiges Teegetränk mit Yuzu.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 77,0 kJ / 18,4 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 4,6 g |
| ... of which Sugars | 4,6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Ingredients
Kombucha (Wasser, Zucker*, grüner Tee*, schwarzer Tee*, Kombucha-Kultur), Yuzusaft*. *Bio
Additives
Login
| Origin: | BE |
| Weight: | 4,116 kg |
| Distributor: | C&T Products BV, Keizersgracht 555, 1017DR Amsterdam |
| Product Number: | GL008583.012a |