Skip to main content
Afri Cola, 28 Black uvm. im Sale!

Saver prices in the outlet: buy canned drinks at low prices!

Filter

What is an incomplete pack discount?

Incomplete packs are opened packaging units (trays) from which some cans have been removed. That's why we offer them at a lower price! Ideal if you don't need a full tray.

Read more
Show Incomplete Packs

What does best-before discount mean?

Cans marked with a best-before discount have a short remaining shelf life and are therefore cheaper. However, thanks to their protection from light and oxygen, they can be enjoyed for much longer!

Read more
Show best-before products
Newsletter-Angebot Dosenmatrosen

Ahoi, Schnäppchenjäger!

Bleib auf dem Laufenden und verpasse keine Aktion – egal ob Sale, MHD-Schnapper oder Anbruchrabatt. Spare clever, sichere dir Angebote und helfe gleichzeitig, Lebensmittelverschwendung zu reduzieren.

Melde dich jetzt zu unserem Newsletter an!

Zur Anmeldung
Single-Use Cans Fever Tree Indian Tonic Water (1 x 0.15 l)
Incomplete Packs
Fever Tree Indian Tonic Water (0,15 l)
From €3.54 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.53*
€0.59*
Single-Use Cans 5,0 Original Pils (1 x 0.5 l)
Incomplete Packs
5,0 Original Pils (0,5 l)
From €1.17 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.59*
€0.65*
Single-Use Cans Bluna Saure Orange (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Bluna Saure Orange (0,33 l)
From €1.88 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.62*
€0.69*
Single-Use Cans Schwip Schwap (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Schwip Schwap (0,33 l)
From €1.88 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.62*
€0.69*
Single-Use Cans 5,0 Original Hefeweizen (1 x 0.5 l)
Incomplete Packs
5,0 Original Hefeweizen (0,5 l)
From €1.35 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.67*
€0.75*
Single-Use Cans Astra Spezial Mische (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Astra Spezial Mische (0,33 l)
From €2.61 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.86*
€0.96*
Single-Use Cans Sprite (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Sprite (0,33 l)
From €2.70 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.89*
€0.99*
Single-Use Cans Spezi Energy (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Spezi Energy (0,33 l)
From €2.70 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.89*
€0.99*
Single-Use Cans Tsingtao Beer (1 x 0.33 l)
BBD-discount
Tsingtao Beer Import (0,33 l)
From €2.25 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.74*
€0.99*
Single-Use Cans Dr Pepper Classic  (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Dr Pepper Classic (0,33 l)
From €2.86 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.95*
€1.05*
Single-Use Cans Sanpellegrino Zero Zitrone (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Sanpellegrino Zero Zitrone (0,33 l)
From €2.97 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.98*
€1.09*
Single-Use Cans Knabe Kola (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Knabe Kola (0,33 l)
From €2.97 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.98*
€1.09*
Single-Use Cans Zunft Kölsch (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Zunft Kölsch (0,33 l)
From €2.97 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.98*
€1.09*
Single-Use Cans 5,0 Original Stark (1 x 0.5 l)
Incomplete Packs
5,0 Original Stark (0,5 l)
From €1.96 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.98*
€1.09*
Single-Use Cans Volvic Touch Kirsch Geschmack (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Volvic Touch Kirsch Geschmack (0,33 l)
From €3.00 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.99*
€1.10*
Single-Use Cans Beck's Pils (1 x 0.5 l)
Incomplete Packs
Beck's Pils (0,5 l)
From €2.07 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €1.04*
€1.15*
Single-Use Cans Fire of Istanbul Gazoz Classic (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Fire of Istanbul Gazoz Classic (0,33 l)
From €3.25 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €1.07*
€1.19*
Single-Use Cans Franziskaner Hefeweißbier Hell (1 x 0.5 l)
BBD-discount
Franziskaner Hefeweißbier Hell (0,5 l)
From €1.94 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €0.97*
€1.29*
Single-Use Cans Anheuser Busch Bud (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Anheuser Busch Bud (0,33 l)
From €3.79 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €1.25*
€1.39*
Single-Use Cans Red Bull Organics Fizzy Peach (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Red Bull Organics Fizzy Peach (0,33 l)
From €3.95 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €1.30*
€1.45*
Single-Use Cans Red Bull Organics Black Orange (1 x 0.33 l)
Incomplete Packs
Red Bull Organics Black Orange (0,33 l)
From €3.95 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €1.30*
€1.45*
Single-Use Cans Guinness (1 x 0.44 l)
Incomplete Packs
Guinness (0,44 l)
From €3.41 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €1.50*
€1.67*
Single-Use Cans Tecate Cerveza Original Import (1 x 0.355 l)
BBD-discount
Tecate Cerveza Original Import (0,355 l)
From €4.54 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €1.61*
€2.15*
Single-Use Cans Dr. Pepper Cream Soda Import (1 x 0.355 l)
BBD-discount
Dr Pepper Dr. Pepper Cream Soda Import (0,355 l)
From €4.63 / 1 l
+ €0.25 deposit
From €1.64*
€2.19*

Reduced prices for opened containers

Opened packs are packaging units that have been opened and some cans have been removed. However, this does not mean that the quality of the drinks or the cans themselves has been compromised – they are still in perfect condition. Only the original packaging unit (e.g. a pack of 12 or 24) is no longer complete, which means we can no longer sell it as a closed set.

You can purchase these opened packs at a reduced price in our online shop – ideal if you don't need a whole unit or simply want to save money. What's more, your purchase contributes to sustainability: instead of disposing of incomplete packs or storing them for long periods of time, we return them to the cycle. This way, we avoid unnecessary waste and you benefit from a cheaper offer.

A win-win for you and the environment!

Affordable canned drinks with a short best-before date – save money sustainably!

The best-before date indicates the date until which a product will retain its usual quality. However, especially with canned drinks, a short shelf life does not automatically mean that they are immediately inedible! Thanks to the light- and airtight packaging, the contents often remain fresh and edible well beyond the best-before date.

In this category, you will find heavily discounted canned drinks with a short best-before date – perfect for getting your hands on high-quality drinks at a bargain price. At the same time, you are doing something good for the environment, as buying these products helps to reduce food waste.

Grab yours now and secure your favourite drinks at a bargain price!