Yaya Kombucha Mate (12 x 0,33 l) Single-Use Cans
€23.88*
Buy Yaya Kombucha Mate online at Dosenmatrosen.de
Yaya Kombucha Mate combines the delicate freshness of a fermented tea drink with the slightly tart character of mate. This variety has a lively, slightly fizzy quality and offers a pleasantly intense flavour that clearly sets it apart from classic lemonades. If you like drinks with a bit more depth, this variety is just the thing for you.
Certified organic, alcohol-free and completely natural, Yaya Kombucha Mate fits perfectly with a health-conscious lifestyle. Served well chilled straight from the can, this variety provides a special refreshment in everyday life and is an exciting alternative for anyone who wants to experience kombucha and mate in a single drink.
Natürlich fermentiertes, kohlensäurehaltiges Teegetränk mit Maté.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 77,0 kJ / 18,4 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 4,6 g |
| ... of which Sugars | 4,6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Ingredients
Kombucha (Wasser, Zucker*, grüner Tee*, schwarzer Tee*, Kombucha-Kultur), Matetee*, Orangensaftkonzentrat*. *Bio
Additives
Login
| Origin: | BE |
| Weight: | 4,116 kg |
| Distributor: | C&T Products BV, Keizersgracht 555, 1017DR Amsterdam |
| Product Number: | GL008586.012a |