Yaya Kombucha Passionfruit (0,33 l) Single-Use Cans
€2.89*
Buy Yaya Kombucha Passionfruit online at Dosenmatrosen.de
Yaya Kombucha Passionfruit brings you a refreshing kombucha with a tropical passion fruit flavour in a can. This variety combines the subtle tartness of fermented tea with a fruity passion fruit note and a light, hoppy finish that leaves you wanting another sip. The result is a drink that is lively, fruity and yet pleasantly light.
The kombucha is certified organic, alcohol-free, low in calories and contains absolutely no artificial additives. This makes Yaya Kombucha Passionfruit a craft soda alternative to traditional lemonades if you fancy something natural in your glass. It’s best enjoyed well chilled straight from the can, whether during the day or in the evening.
Natürlich fermentiertes, kohlensäurehaltiges Teegetränk mit Holunderblüte.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 77,0 kJ / 18,4 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 4,6 g |
| ... of which Sugars | 4,6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Ingredients
Kombucha (Wasser, Zucker*, grüner Tee*, schwarzer Tee*, Kombucha-Kultur), Passionsfruchtsaft*, Mosaic Hop*. *Bio
Additives
Login
| Origin: | BE |
| Weight: | 0,343 kg |
| Distributor: | C&T Products BV, Keizersgracht 555, 1017DR Amsterdam |
| Product Number: | GL008584.001a |