Paulberger Bubblegum (12 x 0,33 l) Single-Use Cans
€21.48*
Discover Paulberger Bubblegum, the drink of German YouTuber iCrimax, now at Dosenmatrosen.de!
This lemony thirst-quencher promises unparalleled freshness and an intense, natural taste. Free from artificial additives, with only 18 calories and approx. 4.2 mg of real sugar per 100 ml, you can enjoy every sip without worry.Unique taste
Paulberger Bubblegum offers the perfect balance between nostalgic sweetness and an extraordinary bubblegum flavour.
- Natural taste
- Lower in calories than conventional lemonades
- Free from artificial additives
- Rich in important vitamins
Perfect for any moment! Enjoy Paulberger Bubblegum as a snack or as a special treat at parties.
Kalorienarmes Erfrischungsgetränk mit Bubblegum-Geschmack.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 77,0 kJ / 18,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 4,3 g |
| ... of which Sugars | 4,2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Ingredients
Wasser, Apfelsaft aus Apfelsaftkonzentrat (8%), Zucker, Kohlendioxid, färbende Konzentrate (Süßkartoffel, Rettich, Apfel), natürliches Aroma, Säuerungsmittel (Citronensäure), Stabilisatoren (Gummi arabicum, Xanthan, Glycerinester aus Wurzelharz), Vitamine (Pantothensäure, Vitamin B6, Biotin, Vitamin B12).
Additives
Login
| Origin: | DE |
| Weight: | 4,440 kg |
| Distributor: | USP Products GmbH, Kaiserswerther Straße 135, 40474 Düsseldorf |
| Product Number: | GL007830.012a |