More Fizi Orange (12 x 0,33 l) Single-Use Cans
€21.48*
Buy More Fizi Orange online at Dosenmatrosen.de
More Fizi Orange is your fruity fibre-rich soft drink if you want full orange flavour but can’t be bothered with sugar bombs. A strong orange flavour meets sparkling carbonation to create a refreshing drink that tastes like a classic orange soft drink, but is smarter. More than just a soft drink – it’s the first fibre-rich soft drink that really fits into your everyday life. Sparkling, refreshing and full of flavour, because you deserve more from your soft drink.
Instead of sugar, More Fizi Orange gives you 10 g of fibre per serving and 0 g of sugar, naturally sweetened. With original SatisFibe fibre, More Fizi Orange supports satiety and more, without you having to sacrifice enjoyment.
Served ice-cold from the fridge or straight from the can over ice, More Fizi Orange is perfect for the office, uni, sport or simply as a smart soft drink between meals. Open the can, pour, and enjoy your smart choice.
Kohlensäurehaltige, ballaststoffreiche Limonade mit Zitrone-Limette-Geschmack. Mit Süßungsmittel. Pasteurisiert..
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 57,0 kJ / 14,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 2,2 g |
| ... of which Sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,1 g |
Ingredients
Wasser, Ballaststoffmischung (lösliche Maisfasern, Tapiokadextrin, Akazien-Ballaststoffe, teilhydrolysiertes Guarkernmehl), Trägerstoff (Glycerin), Kohlensäure, konzentrierter Auszug aus Mönchsfrüchten, Säuerungsmittel (Äpfelsäure, Citronensäure), natürliches Orangenaroma mit anderen natürlichen Aromen, Säureregulatoren (Natriumgluconat, Natriumcitrate), Süßungsmittel Steviolglycoside aus Stevia, Speisesalz, Stabilisator Saccharoseacetat-isobutyrat, Stabilisator Glycerinester aus Wurzelharz, Farbstoff Beta-Carotin.
Additives
mit Farbstoffmit Süßungsmittel(n)
Login
| Origin: | DE |
| Weight: | 4,116 kg |
| Distributor: | Fitmart GmbH & Co.KG, Werner-von-Siemens-Straße 8, 25337 Elmshorn |
| Product Number: | GL008557.012a |