More Fizi Lemon Lime (12 x 0,33 l) Single-Use Cans
€21.48*
Buy More Fizi Lemon Lime online at Dosenmatrosen.de
More Fizi Lemon Lime is your zesty burst of freshness if you like it lemony, light and really refreshing. An intense lemon and lime flavour meets a delicate fizz to create a drink that is both thirst-quenching and invigorating. More than just a fizzy drink – in fact, the first fibre-enriched fizzy drink that really fits into your life. Sparkling, refreshing and full of flavour, because you simply deserve more from your fizzy drink.
Instead of sugar, you get 10 g of fibre per serving and 0 g of sugar, naturally sweetened. With original SatisFibe fibre, More Fizi Lemon Lime supports satiety and more, without you having to sacrifice enjoyment.
Served ice-cold from the fridge or straight from the can over ice, More Fizi Lemon Lime is the ideal companion for summer, the balcony, a barbecue evening or simply as a treat between meals. Open the can, pour, enjoy the refreshment, done.
Kohlensäurehaltige, ballaststoffreiche Limonade mit Zitrone-Limette-Geschmack. Mit Süßungsmittel. Pasteurisiert..
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 59,0 kJ / 14,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 2,1 g |
| ... of which Sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,1 g |
Ingredients
Wasser, Ballaststoffmischung (lösliche Maisfasern, Tapiokadextrin, Akazien-Ballaststoffe, teilhydrolysiertes Guarkernmehl), Trägerstoff (Glycerin), Kohlensäure, konzentrierter Auszug aus Mönchsfrüchten, natürliches Limetten- und Zitronenaroma mit anderen natürlichen Aromen, Säuerungsmittel (Äpfelsäure, Citronensäure), Säureregulatoren (Natriumgluconat, Natriumcitrate), Süßungsmittel Steviolglycoside aus Stevia, Speisesalz.
Additives
mit Süßungsmittel(n)
Login
| Origin: | DE |
| Weight: | 4,116 kg |
| Distributor: | Fitmart GmbH & Co.KG, Werner-von-Siemens-Straße 8, 25337 Elmshorn |
| Product Number: | GL008556.012a |