Hot Blood Energy Pfirsich (24 x 0,25 l) Single-Use Cans
€14.16*
Buy Hot Blood Energy Peach online at Dosenmatrosen.de
Hot Blood Energy Peach is the drink for you if you want an energy flavour with an extra dose of fruit. You can expect an intense peach aroma that blends with the typical energy base to give you the kick you know from long nights, gaming sessions or festivals. Sweet, tangy and fruity, perfect for anyone who’s fed up with boring standard varieties.
Served ice-cold straight from the fridge or over ice in a glass, the peach character of Hot Blood Energy Peach really comes into its own. Whether to keep you going whilst studying, before a workout or as a party companion, pop the can open, take a sip and the blend of peach flavour and energy is ready to go.
Hotblood Energy Pfirsich.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 201,0 kJ / 47,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 11,0 g |
| ... of which Sugars | 11,0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,2 g |
Ingredients
Wasser, Zucker, Dextrose, Säuerungmittel E330, Kohlensäure, Taurin 0,4%, Säureregulatoren: E331, E504, Aroma Koffein, 0,03%, Vitamine: Niacin, Pantothensäure, Vitamin B6, Vitamin B12, Inosit 0,01%, Stabilisatoren: E414, E445
Additives
taurinhaltigmit Aroma: Koffeinmit Farbstoff
Login
| Origin: | AT |
| Weight: | 6,240 kg |
| Distributor: | Hotblood Energydrinks GmbH, Dieselstr. 30-40, 60314 Frankfurt |
| Product Number: | GL008560.024a |