Hot Blood Energy Mango-Ananas (24 x 0,25 l) Single-Use Cans
€14.16*
Buy Hot Blood Energy Mango Pineapple online at Dosenmatrosen.de
Hot Blood Energy Mango Pineapple is the drink for you if you find classic standard varieties too boring. You can expect an intense blend of ripe mango and juicy pineapple, combined with the typical energy base for that kick you know from long nights, gaming sessions or festivals. Tropical, sweet, tangy and perfect for anyone who loves drinks with more flavour.
Served ice-cold straight from the fridge or over ice in a glass, the fruity character of Hot Blood Energy Mango Pineapple really comes into its own. Whether before a workout, whilst studying, on the go or as a party companion, pop the can open, take a sip and the blend of flavour and energy is ready to go.
Hotblood Energy Mango-Ananas.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 201,0 kJ / 47,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 11,0 g |
| ... of which Sugars | 11,0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,2 g |
Ingredients
Wasser, Zucker, Säuerungsmittel E330, Kohlensäure, Taurin 0,4%, Säureregulatoren E331, E504, Aroma, Koffein 0,03%, Glukuronolakton 0,024%, Farbstoff E105c, E101; Vitamine: Niacin, Pantothensäure, Vitamin B6, Vitamin B12; inosit 0,01%
Additives
taurinhaltigmit Aroma: Koffeinmit Farbstoff
Login
| Origin: | AT |
| Weight: | 6,240 kg |
| Distributor: | Hotblood Energydrinks GmbH, Dieselstr. 30-40, 60314 Frankfurt |
| Product Number: | GL008559.024a |