Pepsi MAX Cherry Import (72 x 0,33 l) Single-Use Cans
€106.02*
Pepsi Max Cherry – the sugar-free refreshment with a fruity cola and cherry flavour.
This unique Pepsi taste combined with cherry offers you full enjoyment without any sugar or calories. This figure-friendly treat tastes best ice-cold and refreshes you on warm summer days. Pepsi Max Cherry tastes best ice-cold. You can enjoy this unique treat on the go thanks to the handy can.Get Pepsi Max Cherry and experience maximum enjoyment!
19,40 mg caffeine per 100 (ml/mg). Kohlensäure- und koffeinhaltiges Erfrischungsgetränk mit Cola- und Kirschgeschmack und mit Süßungsmitteln.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 2,0 kJ / 0,5 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| ... of which Sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,0 g |
Ingredients
Wasser, Kohlensäure, Farbstoff Zuckerkulör E 150d, Süßungsmittel Aspartam* und Acesulfam-K, Säuerungsmittel Phosphorsäure und Citronensäure, Aroma, Konservierungsstoff Kaliumsorbat, Aroma Koffein. *enthält eine Phenylalaninquelle
Additives
mit Aroma: Koffeinmit Süßungsmittel(n)enthält eine Phenylalaninquelle
Login
| Origin: | DE |
| Weight: | 24,984 kg |
| Distributor: | Temetum GmbH, Karlstrasse 19-21, 35444 Biebertal |
| Product Number: | GL006485.072a |