Lipton Pfirsich (72 x 0,33 l) Single-Use Cans
€55.55*
Get a can of sunshine with Lipton Iced Tea Peach.
This refreshing summer drink is perfect for any occasion and, served ice-cold, is a low-calorie thirst-quencher for between meals. Real black Lipton tea and sweet peach flavouring create a harmonious taste combination that contains no preservatives or colourings.This popular peach iced tea is now available in a handy can that fits anywhere and can be taken with you wherever you go. This iced tea tastes best ice-cold and is the ideal refreshment for summer.
Kalorienarmes Eisteegetränk mit erfrischendem Pfirsichgeschmack, mit Zucker und Süßungsmittel..
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 80,0 kJ / 19,0 kcal |
| Fat | 0,1 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 4,6 g |
| ... of which Sugars | 4,4 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,0 g |
Ingredients
Wasser, Zucker, Fruktose, Säuerungsmittel (Äpfelsäure, Citronensäure), Schwarztee-Extrakt?¹? (0,12%), Pfirsichsaft aus Pfirsichsaftkonzentrat (0,1%), Säureregulator Trinatriumcitrat, Aromen, Antioxidationsmittel Ascorbinsäure, Süßungsmittel Steviolglycoside
Additives
Login
| Origin: | DE |
| Weight: | 24,984 kg |
| Distributor: | PepsiCo Deutschland GmbH, D-63263 Neu-Isenburg |
| Product Number: | GL007031.072a |