Krombacher Sunny Spritz Biermix (24 x 0,5 l) Single-Use Cans
€26.16*
Buy Krombacher Sunny Spritz beer mix online at Dosenmatrosen.de
Krombacher Sunny Spritz beer mix is perfect for anyone who wants something light, tangy and refreshing to enjoy on the terrace after work. The flavour leans towards a fruity, tart aperitif with distinct Aperol vibes, yet remains pleasantly fresh and easy to drink without feeling too heavy.
Served nice and chilled, Krombacher Sunny Spritz Beer Mix shows its sunny side and is perfect for warm days, barbecues or your next get-together with friends. If you fancy a beer mix with a sweet-tart flavour that’s easy to drink yet still has something special to offer, you’ve come to the right place.
Biermischgetränk aus 93% Bier und 7% Getränkesirup mit Bitterorangen-Geschmack..
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 242,0 kJ / 57,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 7,0 g |
| ... of which Sugars | 4,9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Ingredients
Bier (Wasser, Gerstenmalz, Hopfen, Hopfenextrakt), Zucker, Kohlensäure, Zitronensaftkonzentrat, natürliches Kräuter- und Orangen-Aroma mit anderen natürlichen Aromen, Säureregulator Trinatriumcitrat, färbendes Konzentrat aus Süßkartoffel und Karotte.
Allergenhinweise
Enthält: Glutenhaltiges Getreide und daraus gewonnene Erzeugnisse.
Additives
Login
| Alcohol percent: | 5,0 % Vol. |
| Mindestalter | 16 |
| Origin: | DE |
| Weight: | 12,480 kg |
| Distributor: | Krombacher Brauerei, 57223 Krombach |
| Product Number: | GL008597.024a |