Guaraná Antarctica (24 x 0,33 l) Single-Use Cans
€30.99*
Fancy an unusual lemonade? Guaraná Antartica is one of the best-selling soft drinks in the world.
The guarana fruit comes from a climbing plant native to the Amazon and, like an energy drink, provides the body with plenty of power thanks to its natural caffeine content. The taste is incomparably fruity, making this lemonade a very special refreshment.The typical guaraná taste is somewhat reminiscent of Sprite or ginger ale. Try this soft drink for yourself and let its unique taste surprise you.
Kohlensäure- und koffeinhaltiges Erfrischungsgetränk mit Guaranaextrakt.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 170,0 kJ / 41,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 10,0 g |
| ... of which Sugars | 10,0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,0 g |
Ingredients
Wasser, Zucker, Kohlensäure, Säuerungsmittel: Citronensäure, Guarana Extrakt (0,013%), Konservierungsstoffe (E211, E202), Farbstoff: Zuckerkulör (E150d) und natürliche Aromen
Additives
mit Aroma: Koffein
Login
| Origin: | PT |
| Weight: | 8,328 kg |
| Distributor: | H&B Handelskontor GmbH, Sauerstraße 17, 24340 Eckernförde |
| Product Number: | GL004783.024a |