Gallo Spritz Raspberry & Lime (12 x 0,25 l) Single-Use Cans
€27.48*
Buy Gallo Spritz Raspberry & Lime online at Dosenmatrosen.de
Gallo Spritz Raspberry & Lime brings you a fruity, fresh wine spritzer in a can, with a taste of raspberry and lime. The combination of fruity sweetness, light acidity and sparkling carbonation creates a drink that is light, refreshing and pleasant to drink. Served chilled straight from the can or in a glass with ice, the flavour comes into its own.
The drink is perfect for warm days, chilling out with friends, barbecues or as a simple aperitif before a meal. Gallo Spritz Raspberry & Lime is ideal if you fancy a light wine mix with a hint of berries, without having to spend ages mixing it. Chill the can, open it, enjoy.
Aromatisierter weinhaltiger Cocktail.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 244,0 kJ / 58,0 kcal |
| Fat | 0,5 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 6,6 g |
| ... of which Sugars | 6,2 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,0 g |
Ingredients
Wein (Trauben, konzentrierter Traubenmost, Säureregulator: Weinsäure; Konservierungsstoff: Kaliumsorbat; Antioxidationsmittel: Sulfite), Wasser, Zucker, Kohlendioxid, natürliches Aroma, Konservierungsstoff: Kaliumsorbat; Säureregulatoren: Kaliumcitrat, Citronensäure; Antioxidationsmittel: Schwefeldioxid. Enthält Sulfite
Allergenhinweise
Enthält: Schwefeldioxid und Sulfite.
Additives
mit Antioxidationsmittelmit Konservierungsstoff
Login
| Alcohol percent: | 5,5 % Vol. |
| Mindestalter | 16 |
| Origin: | DE |
| Weight: | 3,288 kg |
| Distributor: | Mack & Schühle AG, Neue Str. 45, D-73277 Owen/Teck |
| Product Number: | GL008575.012a |