Fuze Eistee Zitrone-Zitronengras (24 x 0,33 l) Single-Use Cans
€25.20*
Buy Fuze Tea Lemon Lemongrass Iced Tea online at Dosenmatrosen
Fuze Tea Lemon Lemongrass is no ordinary iced tea. It is based on genuine black tea extract from Rainforest Alliance-certified tea leaves, combined with lemon juice and lemongrass extract. The result is a refreshingly light drink that is definitely not like the sweet iced tea you get at the petrol station.
Lemongrass adds a delicate, almost floral herbal note that rounds off the lemon flavour and gives the drink an unexpected depth. What’s more, Fuze Tea Lemon Lemongrass is low in calories and contains natural flavours as well as stevia as a sweetener, so you get a drink that is refreshing, light and surprisingly complex in flavour.
Perfect for anyone looking for an iced tea with more character than the usual fare, yet one that’s easy to enjoy in everyday life, at your desk or on the go.
Erfrischungsgetränk mit Schwarztee-Extrakt, Zitronengeschmack und Zitronengrasextrakt.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 128,0 kJ / 30,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 7,2 g |
| ... of which Sugars | 7,2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,0 g |
Ingredients
Wasser, Zucker, Säuerungsmittel Citronensäure, natürliches Aroma, löslicher Tee-Extrakt (0,12%)**, Zitronensaft Zitronensaftkonzentrat (0,1%), Säureregulator Natriumcitrate, Antioxidationsmittel Ascorbinsäure, Zitronengrasextrakt. **Rainforest Alliance-zertifiziert. www.ra.org
Additives
mit Antioxidationsmittel
Login
| Origin: | DE |
| Weight: | 8,424 kg |
| Distributor: | Coca-Cola Europacific Partners DE, Postfach 67 01 56, 10207 Berlin |
| Product Number: | GL008546.024a |