Carissima Ice Tea Wild Berry & Wine (12 x 0,25 l) Single-Use Cans
€28.68*
Buy Carissima Ice Tea Wild Berry & Wine online at Dosenmatrosen.de
Carissima Ice Tea Wild Berry & Wine is the drink for you if you fancy something fruity, light and a little grown-up. Wild Berry iced tea meets fine, sparkling wine, bringing you a refreshing blend of berry flavours, subtle sweetness and a pleasant fizz in your glass.
Served chilled, this Carissima Ice Tea is the perfect companion for summer evenings on the balcony, relaxed get-togethers with friends or as a simple aperitif before a meal. No need to mix or shake – just chill and enjoy.
aromatisierter weinhaltiger Cocktail.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 225,0 kJ / 54,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 5,5 g |
| ... of which Sugars | 5,5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Ingredients
Wein (Trauben, Konservierungsstoffe (Schwefeldioxid)), Aufguss aus Hagebutte und Hibiskus (Wasser, Hagebutte, Hibiskus), Zucker, Mehrfruchtsaft aus Mehrfruchtsaftkonzentrat (Himbeere, Heidelbeere, Erdbeere, Brombeere), Kohlendioxid, Säuerungsmittel (Citronensäure), Säureregulatoren (Natriumcitrat), Aroma. Enthält SULFITE
Allergenhinweise
Enthält: Schwefeldioxid und Sulfite.
Additives
mit Konservierungsstoff
Login
| Alcohol percent: | 5,5 % Vol. |
| Mindestalter | 16 |
| Origin: | DE |
| Weight: | 3,288 kg |
| Distributor: | Mack&Schühle AG, Neue Straße 45, 73277 Owen, Germany |
| Product Number: | GL008621.012a |