Barr Irn-Bru (24 x 0,33 l) Single-Use Cans
€38.16*
Try the cult drink from Scotland. Barr Irn Bru is addictive!
The bright orange colour alone makes Irn Bru a very special lemonade. The combination of 32 different flavours with a light citrus taste. This Scottish lemonade smells like fruity chewing gum, with a delicate strawberry and orange flavour on the palate. Fruity, not too sweet and tingly – that's what makes Irn Bru so special.This refreshing drink has been produced in Scotland since 1901 and originated as a thirst-quencher for workers involved in the reconstruction of Glasgow Central Station, who needed something suitable to refresh themselves during their hard work. The result was a unique cult drink that grew in popularity.
The light and handy can is perfect for on the go and can be enjoyed on any occasion.
Traditionelle schottische Limonade.
| Average Nutritional Values | Per 100 ml (as sold) |
|---|---|
| Energy | 84,0 kJ / 20,0 kcal |
| Fat | 0 g |
| ... of which Saturated Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 4,8 g |
| ... of which Sugars | 4,7 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,0 g |
Ingredients
Wasser, Zucker, Kohlensäure, Säuerungsmittel: Citronensäure; Aroma: Koffein, Aroma: Chinin, Aroma, Eisenammoniumcitrat, Süßungsmittel: Aspartam*, Acesulfam K; Konservierungsstoff: E211; Farbstoffe: Gelborange S**, Cochenillerot A**. * Enthält eine Phenylalaninquelle ** Gelborange S und Cochenillerot A können Aktivität und Aufmerksamkeit bei Kindern beeinträchtigen.
Additives
mit Aroma: Koffeinmit Süßungsmittel(n)enthält eine Phenylalaninquellemit Azo-färbung
Login
| Origin: | GB |
| Weight: | 8,328 kg |
| Distributor: | A.G. Barr plc, Westfield House, 4 Mollins Road, Cumbernauld, G68 9HD, Scotland |
| Product Number: | GL002987.024a |